1/1

23 Mart 2020 Pazartesi     3908

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA

Sayın Üyemiz, Coronavirüs salgınından etkilenen sektörlere destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından “Kısa Çalışma Ödeneği” başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Kısa çalışma ödeneği, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Son 3 yılda asgari 600 gün primi bulunan ve son 120 gün aralıksız olarak primi yatan çalışanlar adına faydalanılabilecek ödenek için, işverenlerin ekteki Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Yaptırılacak İşçilere İlişkin Bilgileri İçeren Listeyi doldurarak kisacalisma.soke@iskur.gov.tr adresine mail olarak iletmeleri gerekmektedir. İş müfettişlerince yapılacak incelemenin ardından destek verilecek personellere ait bilgiler işverene mail olarak bildirilecek, desteklenecek her personel için brüt maaşının %60’ı tutarında (brüt asgari ücretin 1,5 katını aşmamak kaydıyla) ödeme yapılacaktır. Ödeme süresi ise 3 ayı aşmamak şartıyla kısa çalışma süresi kadar uygulanacaktır. İşkur bu süreçte elden başvuru almayacak, tüm başvurular mail olarak kabul edilecektir.


Not 1: Kısa Çalışma Talep Formu’nda yer alan eklerin maile eklenmesi gereklidir.

Not 2: Her iki form da doldurulduktan sonra çıktı alınarak imzalanıp kaşelenecektir. İmzalı ve kaşeli şekilde taranan formlarla beraber Excel ve Word formatındaki dosyalar mailde beraber gönderilecektir.

Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız....
Kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren liste için tıklayınız....
Kısa Çalışma Başvurularında Kullanılacak Elektronik Posta Adresleri....

 

×